29 Ağustos 2011 Pazartesi

Tanışma Oyunu Örnekleri

1. Toplu Tanışma Oyunu: Çocuklar daire şeklinde otururlar. Öğretmenin elinde top vardır. Öğretmen çocukların ilgisini çekmek için topu farklı bir şekilde tanıtır. “Elimde sihirli bir top var. Bu top çok sihirli. Sihri ne biliyor musunuz çocuklar? Bu top kimin eline değerse o çocuk topa ismini söylemek zorunda” v.b . sözlerle öğretmen topu çocuklara atar ve çocukların isimlerini söylemelerini sağlar. Küçük yaş gruplarıyla bu oyun hem basit hem de çok eğlencelidir. Bazen bazı çocuklar ismini ilk seferde söylemiyorlar fakat yine de topu tutmak istiyorlar. İkinci üçüncü defa da isimlerini söylemeye başlıyorlar.
2. Örümcek Ağı: Sabah çocuklar okula gelmeden öğretmen bir kutunun içine örümcek resimleri koyar. Çocuklar sınıfa girmeden bu resimlerden alırlar. Böylece çocuklar bu gun ne yapacaklarını merak ederler. Çocuklar daire şeklinde otururlar. Öğretmen eline yün bir ip alır. Ve çocuklara söyle der : “Çocuklar şimdi sizlerle bir örümcek ağı yapacağız. Bu ağı yapmak için bir kuralımız var. Kuralımız ağı tutarken herkes ismini söylemek zorunda.” Daha sonra öğretmen karışık bir şekilde ipi çocuklara verir ve ağı oluştururlar. Ağı çözmek için de başka bir kural olduğunu söyler. Bu kural da herkes ipi bırakırken ipi kimden aldıysa onun ismini söylemektir. Böylece çocuklar birbirlerinin isimlerini de öğrenmiş olurlar.
3. Orff ve ritim ile İsim Çalışmaları: Çocuklar ritim çalışmalarını ve müziği çok severler. Sınıfça beden perküsyonu ile ritim tutulur. Örneğin eller iki kez dizlere vurulur. Sonra iki kez alkış yapılır. Bütün grup bu ritimi tutar. Öğretmen adını söyler. “Benim adım Sevil salıncak gibiyim.” Daha sonra sırayla çocuklara dokunur ve onların da adını söylemelerini ister. Bu etkinlik için öncesinde çocuklarla beden perküsyonu çalışmaları yapılabilir.
4. Sandalye Kapmaca: Çocukların çok sevdiği bu oyunu biraz değiştirerek ilk günlerde isim öğrenme için kullanabiliriz. Çocuk sayısından bir eksik sandalyeler ortaya konur. Çocuklar bir müzik eşliğinde dans ederler. Müzik durduğunda herkes bir sandalyeye oturmaya çalışır. Ayakta kalan çocuk adını söyler ya da oturan çocuklar kimin ayakta kaldığını söyler.
5. Merhaba oyunu: Öğretmen bir müzik açar ve şimdi sınıfta müzikle birlikte dolaşacağız müzik durduğunda ilk gördüğümüz arkadaşımıza “Merhaba benim adım Sevil. Senin adın ne?” diyeceğiz der ve oyun başlar. Öğretmenin bu oyunda her çocuğun bir biriyle karşılaşmasına dikkat etmesi gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder